- reset +
Members Login

Rozwiń Panel
Home Home Home
Home Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego Promocja BRD 2017 Bądź widoczny, bądź bezpieczny, wykorzystaj odblask

Bądź widoczny, bądź bezpieczny, wykorzystaj odblask

RAF 0074    Konferencja na temat poprawy poziomu bezpieczeństwa pieszych, która odbyła się w dniu 8.09.2017 r w Centrum Edukacji Komunikacyjnej toruńskiego WORD-u z udziałem Prezydenta Miasta Torunia, Komendanta Miejskiego Policji, oraz Dyrektorów Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu.


W Toruniu realizowany jest program poprawy poziomu bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego włączył się w działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg poprzez zainicjowanie systemu zwanego „WEŹ-ROZWIŃ-PRZEJDŹ-ZOSTAW”
Wspólna akcja Policji, Miejskiego Zarządu Dróg oraz WORD ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na przejściach szczególnie niebezpiecznych.
Opaski odblaskowego zostały specjalnie poszerzone i powleczone z obu stron materiałem odblaskowym tak aby były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z każdej strony jezdni.
Opaski znajdują się przy przejściach na specjalnych słupkach przy  znaku D6 (przejście dla pieszych). Pieszy, który chciałby wykorzystać odblask i czuć się bezpiecznie na przejściu może go zdjąć, przejść z wyciągniętym przed siebie odblaskiem i następnie założyć go ponownie na słupku po przeciwnej stronie jezdni, pozostawiając odblask dla innych pieszych.
Na razie akcja będzie prowadzona na czterech toruńskich przejściach dla pieszych. Jeśli zyska uznanie i aprobatę wśród mieszkańców, projekt zostanie rozszerzony. Przejścia na których będzie prowadzona akcja, nie są wybrane przypadkowo – to właśnie na nich występuje duże zagrożenie wypadkami drogowymi.
Wytypowane przejścia dla pieszych znajdują się na ulicy Prufferów-Poznańska, Bażyńskich,Polna-Kociewska, Przy Skarpie-Szosa Lubicka.
Pomysł należy traktować jako pewną propozycję postępowania, która poprawi nasze bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez ruchliwą ulicę. Pieszy nie ma obowiązku z tego rozwiązania korzystać, gdyż nie wynika ono z obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Pomysł jest innowacyjny w skali kraju. Jesteśmy ciekawi jak zostanie odebrany przez pieszych.

Powiązane artykuły:

 - KMP w Toruniu - WEŹ ROZWIŃ PRZEJDŹ ZOSTAW

 - MZD Toruń - Żeby pieszy był widoczny

Link do filmu "Odblaski"

Fotorelacja